Ecommerce

Jak bezpiecznie robić zakupy przez Internet?

Jak bezpiecznie robić zakupy przez Internet?

Zakupy przez Internet stały się standardem i elementem naszej codzienności. Ich popularność nieustannie rośnie i wygląda na to, że nic nie zatrzyma już rozwoju rynku e-commerce. Nabywanie produktów online jest wygodne, szybkie i bardzo często też korzystniejsze finansowo. Jednak nietrudno w tym wypadku zostać ofiarą oszustwa. O tym, jak robić bezpieczne zakupy internetowe, piszemy w poniższym artykule.

Czy zakupy online są bezpieczne?

Warto na początku zadać sobie pytanie: czy robienie zakupów w sklepach internetowych jest bezpieczne? Okazuje się, że tak. Mimo czyhających zagrożeń nabywanie produktów online to bardzo bezpieczna procedura. Do oszustw dochodzi najczęściej w wyniku słabej świadomości dotyczącej środowiska internetowego oraz nieuwagi użytkowników. Aktualnie istnieje wiele możliwości, by zadbać o bezpieczeństwo zakupów przez Internet zarówno po stronie klienta, jak i sklepu. By kupować bezpiecznie, należy zastosować się do kilku rad i dokładnie analizować oferty, z których chcemy skorzystać.

Zasady bezpiecznego kupowania przez Internet

Handel internetowy otwiera przed użytkownikami właściwie nieograniczone możliwości. W celu zachowania bezpieczeństwa należy przede wszystkim sprawdzać strony, z których pochodzą dane produkty. Najlepiej kupować od znanych, sprawdzonych i cieszących się ogólnym zaufaniem firm. Jeśli jednak zainteresuje nas oferta w sklepie internetowym, o którym nie słyszeliśmy wcześniej, nie trzeba od razu rezygnować z zakupu. Można sprawdzić, czy dana strona jest godna zainteresowania i czy nic nie wzbudza naszego niepokoju lub podejrzeń. By się o tym przekonać, warto przeczytać regulamin sklepu, poszukać opinii klientów, prześledzić profile firmy w mediach społecznościowych i sprawdzić jej dane. Szczególnie cenne są opinie zamieszczone na niezależnych portalach. Na stronach oszustów często znajdują się bowiem fałszywe, pozytywne opinie, zamieszczane bezpośrednio pod produktami. Gdy komentarze są do siebie podobne i podejrzane, koniecznie należy poszukać ich w innych źródłach. W wyniku takiego researchu często okazuje się, że sklep oszukuje swoich klientów, nie wysyła zamówień czy nie zwraca pieniędzy za odesłane towary. Warto też sprawdzić dane firmy, tzn. czy w Internecie jest jej adres i NIP, by zweryfikować, czy nie jest to sklep fałszywy.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wybór metody płatności. Lepiej unikać zakupów w sklepach wymagających jedynie tradycyjnego przelewu na konto. To najłatwiejszy sposób na stracenie naszych pieniędzy. Zamiast tego warto wybrać płatności kartą z uwierzytelnieniem, z użyciem BLIK-a czy tzw. szybkich przelewów (np. Przelewy24, BlueCash czy PayU). Aktualnie rosnącą popularnością cieszy się właśnie BLIK. Płatność za jego pośrednictwem jest bardzo szybka i bezpieczna, ponieważ nie udostępnia nikomu naszych danych, a kod ważny jest tylko przez dwie minuty. Szybkie przelewy z pośrednikiem także wykonywane są błyskawicznie i zdecydowanie możemy im zaufać. Im więcej w danym sklepie możliwych rodzajów płatności, tym lepiej. Warto uważać na podejrzane wyłudzanie danych związanych z naszym kontem bankowym. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać nigdzie kodu PIN, a kody CVV i CVC z karty tylko przy płatności, w przeznaczonym do tego miejscu. Przy wykonywaniu przelewów warto używać potwierdzenia kodem SMS. Płacąc kartą debetową lub kredytową, można skorzystać także z chargeback. To gwarantuje nam zwrot środków, jeśli sprzedawca nie wyśle nam produktu, nie zwróci pieniędzy za zwrot czy spróbuje oszukać w inny sposób. Po zapłaceniu za zamówiony towar zawsze sprawdź, czy wszystko zgadza się w historii na stronie banku. Poza tym zarówno na stronach sklepów, jak i pośredników czy banków, sprawdzaj adres danej strony. Musi on zaczynać się od „https://”, a obok powinna znajdować się zamknięta kłódka. Po jej kliknięciu pojawi się informacja o certyfikacie bezpieczeństwa witryny.

Sprzedawcy w sklepach internetowych często oferują założenie konta na danej witrynie. Ma to pomóc w przyszłych zakupach, podczas których nie będzie konieczne ponowne wprowadzanie danych. Jeśli sklep jest zaufany, a Ty zamierzasz korzystać z jego usług w przyszłości, funkcja ta może być dość przydatna. Jeśli jednak zakupy w tym sklepie będą rzadkie lub jednorazowe, lepiej ten krok pominąć. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto dbać o swoje dane w sieci. Decydując się na konta w poszczególnych sklepach, koniecznie używaj różnych haseł, nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi i czytaj dokładnie wszystkie zgody, które musisz zatwierdzić. Nie klikaj w nic, z czym się nie zapoznasz. Stosowanie tych samych haseł w różnych miejscach sprawia, że oszustom łatwiej jest przechwycić Twoje dane i uzyskać dostęp do różnych kont, np. poczty e-mail. To samo dotyczy publicznych sieci Wi-Fi, które są idealnym środowiskiem dla hakerów. Zakupy w Internecie najlepiej robić w domu, z zaufanym połączeniem internetowym i sprawdzonym, aktualizowanym sprzętem. Warto pamiętać o programach antywirusowych, ponieważ korzystanie z podejrzanych stron (w tym nawet z niesprawdzonego sklepu internetowego) może nieść ze sobą negatywne skutki. Jeśli decydujesz się na płatność kartą, nie zapisuj jej danych na stronach sklepów. By bezpiecznie kupować, za każdym razem powinno się wprowadzać informacje od nowa. Sklepy internetowe, nawet te bezpieczne i sprawdzone, też mogą paść ofiarą hakerów, którzy wtedy uzyskają dostęp do danych klientów. Bezpieczeństwa nigdy nie za wiele!

Zachowaj potwierdzenie zakupu

Bezpieczne zakupy online to także przechowywanie faktur i potwierdzeń płatności. Wszystkie dokumenty, które stanowią dowód transakcji, powinny być na Twojej skrzynce e-mail przynajmniej do czasu otrzymania przesyłki. Stają się one ważne w sytuacji, kiedy produkty nie dotrą do klienta lub sklepy w inny sposób nie wywiążą się z warunków umowy. Pamiętaj, że podczas zakupów online, wszystkie dane powinny być podane na witrynie sklepu i banku, gdzie dokonujemy transakcji. Jeśli ktokolwiek poprosi Cię o przesłanie dodatkowych danych (w szczególności tych dotyczących karty) na e-mail, to wiedz, że coś jest nie tak i pod żadnym pozorem ich nie wysyłaj.

Bezpieczne zakupy w sieci

Choć na rynku e-commerce czyha wiele zagrożeń, nie obawiaj się zakupów online. Z wykorzystaniem powyższych porad z pewnością zachowasz podstawowe zasady bezpieczeństwa i z łatwością skorzystasz z usług sklepów internetowych.

Udostępnij