Kurier

Metody płatności za przesyłkę kurierską

Metody płatności za przesyłkę kurierską

Wraz z rozwojem technologii i ogólnym postępem, który ma miejsce w dzisiejszych czasach, internetowe zakupy oraz płatności stały się standardem rynkowym. Aktualnie chyba nikt nie wyobraża sobie braku możliwości dokonania płatności za pomocą karty, e-usług bankowych czy BLIK-u. Dlatego też większość internetowych sklepów i firm kurierskich posiada w ofercie zróżnicowane metody płatności, dzięki którym klienci mogą w wygodny sposób realizować ostatni z etapów składania zamówienia.

Przelew, karta czy BLIK?

Płatności elektroniczne, czyli bezgotówkowe, to jedne z najczęściej wybieranych przez Polaków opcji. W badaniu przeprowadzonym jeszcze w 2019 roku przez agencję badawczą Pollster wykazano, że blisko 80% Polaków preferuje płacić kartą. Spora część osób w ogóle nie używa bankomatów ani nie operuje gotówką. Tego szybko rozwijającego się trendu nie dało się nie zauważyć w ostatnich latach. Firmy kurierskie, które z założenia ułatwiają życie poprzez dostarczanie przesyłek, nie pozostały głuche na potrzeby klientów, których komfort stawiają na pierwszym miejscu. W większości firm transportowych za dostawę zapłacisz więc bezgotówkowo, wybierając tę opcję już na poziomie składania zamówienia w e-sklepie, przy internetowym nadawaniu przesyłki lub odbierając przesyłkę za pobraniem. Sposoby płatności za przesyłkę, które figurują w ofercie serwisów internetowych to przelew bankowy, płatność kartą online lub przy użyciu kodu BLIK.

Realizując zamówienie i wybierając opłatę poprzez przelew, zostaniesz przekierowany na stronę swojego banku. Po zalogowaniu do e-konta będziesz mógł szybko opłacić koszt przesyłki. Decydując się na płatność kartą poprzez stronę internetową, musisz przygotować sobie fizyczny, plastikowy odpowiednik karty. W systemie płatności będziesz musiał wpisać znajdujące się na niej dane — numer, datę ważności oraz trzycyfrowy kod CVV i CVC. Jeśli posiadasz usługę 3D Secure, otrzymasz SMS z kodem do potwierdzenia płatności. Po wpisaniu go w usługach opłata za paczkę zostanie zatwierdzona. W przypadku, gdy chcesz zapłacić za pomocą usługi BLIK, musisz zalogować się na swoje bankowe konto i wybrać opcję przelewu BLIK-iem. Po otrzymaniu kodu wpisz go w serwisie, w którym dokonujesz zakupu lub płatności za wysyłkę. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie zlecenia płatności w bankowym koncie i oczekiwanie aż paczka trafi w Twoje ręce.

Przesyłka kurierska — płatność przy odbiorze

Wśród popularnych metod realizacji zamówień znajdzie się też płatność kurierowi przy odbiorze. Część konsumentów obawia się opłacania przesyłki z góry. Nie raz zdarzały się sytuacje, w których ktoś został oszukany poprzez przelanie pieniędzy w Internecie. Zamawiając przesyłki za pobraniem, można oszczędzić sobie nerwów i niepewności związanych z nieznajomością sklepu internetowego. Przesyłki za pobraniem warto zamawiać, aby być pewnym, że paczki do nas dotrą. Tę usługę charakteryzuje bowiem opłacenie paczki dopiero w momencie odbioru towaru z rąk kuriera lub pocztowego punktu odbioru. Odbiór przesyłki za pobraniem jest dla wielu osób bardziej bezpieczny, ale i komfortowy. W koszty usługi wliczana jest wartość towaru oraz transportu i obsługi zamówienia przez kuriera. Płatności za przesyłkę pobraniową można dokonać u kuriera na wiele różnych sposobów. Płatność gotówkowa to najbardziej podstawowa metoda uiszczania opłaty, od której zaczynała się transakcyjna relacja klienta i dostawcy firm kurierskich. Wybierając wariant płatności za przesyłki fizycznymi pieniędzmi, należy pamiętać, że kurier nie jest bankomatem i może nie mieć, jak rozmienić banknotów. Oczywiście, dostawcy są zaopatrzeni w pewną sumę i gdy zajdzie potrzeba mają czasem możliwość wydania reszty. Nie mniej jednak dokonując płatności gotówkowej, lepiej mieć wyliczoną kwotę, którą należy zapłacić za przesyłkę. Odbiór paczki za pobraniem przebiegnie wtedy sprawniej i obydwie strony transakcji — odbiorca i kurier, będą z niej zadowolone.

Oprócz klasycznej transakcji pieniężnej płatność u kuriera można uiścić także kartą. Spora część przewoźników dostosowała się już do panującego na rynku i wśród społeczeństwa trendu bezgotówkowego. Jednym z pierwszych przewoźników, którego kuriera można było zobaczyć z terminalem płatniczym, był InPost. Firma InPost już w 2017 roku zaopatrzyła wszystkich swoich dostawców w narzędzie niezbędne do wykonania płatności kartą. Płatność kartą za paczki wysłane za pobraniem, to dogodny sposób dokonania transakcji zarówno dla adresata paczki, jak i dla kuriera. Płatność kartą eliminuje potrzebę przygotowywania wyliczonej kwoty i przyśpiesza cały proces składający się na odbiór przesyłki za pobraniem. Dziś płatności kartą to standard w usługach większości popularnych przewoźników.

U kuriera, który opłatę za koszty przesyłki przyjmuje w formie elektronicznej, będziesz mógł zapłacić nie tylko kartą obsługiwaną przez Mastercard czy Visa. Za koszty usługi możesz również zapłacić poprzez kod BLIK. Ta forma płatności za przesyłkę jest bezpieczną alternatywą dla sposobu, jakim jest płatność kartą. Użycie BLIK-u pozwala na w pełni bezkontaktową transakcję, która stała się ważna dla konsumentów zwłaszcza w czasie pandemii. To rozwiązanie eliminuje kontakt, ponieważ nie wymaga zbliżania się do kuriera z gotówką lub kartą, którą trzeba przyłożyć do terminala płatniczego. Paczka opłacana przez BLIK trafi w Twoje ręce, po tym, jak w aplikacji banku wygenerujesz kod płatniczy. Następnie musisz podać go dostawcy, który wpisze cyfry na terminalu. Ostatni krok zapewniający udaną dla każdej strony transakcję bezdotykową to zaakceptowanie przez Ciebie płatności w aplikacji bankowej. Opłata za przesyłki pobraniowe dokonywana przy użyciu BLIK-u przebiega więc dokładnie tak samo, jak każda inna transakcja z tym kodem.

Plusy płatności bezgotówkowych

Możliwość uiszczenia opłaty za pomocą gotówki jest najstarszym ze sposobów realizowania transakcji zarówno zakupowych, jak i kurierskich. Ta metoda może być wygodna dla osób nieposiadających konta bankowego. Przyda się również w momencie, gdy na koncie nie masz aktualnie wystarczającej ilości środków do zapłaty za paczkę. Jednak coraz większą popularność zyskują wciąż rozwijające się usługi związane z transakcjami bezgotówkowymi. Zarówno opłaty uiszczone metodą elektroniczną online, jak i te dokonywane w momencie odbioru paczki za pobraniem, to coraz częściej wybierane przez klientów sposoby przekazywania środków do nadawcy przesyłki. Popularność bezgotówkowych płatności wynika z wygody i szybkości, jakie oferują. Brak konieczności posiadania fizycznych pieniędzy, z których rezygnuje większość Polaków, to jeden z głównych argumentów przemawiających na korzyść płatności kartą lub poprzez bankowość online. Dzięki rozwojowi usług kurierskich, a także płatniczych, osoby obawiające się opłacania zamawianego towaru z góry, mogą bezproblemowo w każdy wybrany sposób zapłacić za paczki u kuriera. Dodatkowo warto wspomnieć też o tym, że płatności dokonane kartą, przelewem lub kodem Blik, w przypadku dokonania zwrotu towarów mają szansę zostać szybciej przelane z powrotem na konto płatnika. Bezgotówkowe transakcje znacząco przyśpieszają bowiem proces zwrotu.

Udostępnij