Dążąc do nieustannego usprawniania handlu internetowego, właściciele sklepów cały czas polepszają nie tylko swoje oferty, ale też proces składania zamówień. Jego bardzo ważnym elementem jest płatność za zamówione towary czy usługi. W artykule omawiamy, czym są systemy płatności w sklepach internetowych, jakie są najpopularniejsze metody płatności online oraz to, czy płacenie w ten sposób za zakupy jest bezpieczne.
Płatności w sklepie internetowym
Płatności internetowe mają taką samą funkcję jak zapłata za towar w sklepie – pieniądze klienta wędrują na konto sprzedawcy. Proces ten przebiega jednak nieco inną drogą. W sklepie stacjonarnym płacimy gotówką lub kartą bezpośrednio przy kasie. W wypadku zakupów online płatność także następuje przy finalizacji procesu zakupowego, ale do zapłaty wykorzystuje się nowoczesne systemy płatności internetowych. Są to usługi, które sprawiają, że pieniądze z naszego konta są przekierowywane na konto sprzedawcy.
Za sprawą rozwoju płacenia online, dość rzadko stosuje się dziś opcję płacenia przy odbiorze. Jest ona zwykle nie tylko droższa, ale też mniej wygodna. Mimo to właściciel sklepu internetowego nie powinien całkowicie rezygnować z tej możliwości płatności za zamówienie. Dla niektórych osób (np. osób starszych lub niekorzystających z bankowości internetowej) może to być jedyna forma, z której mogą skorzystać. To bardzo ważne, by klient mógł wybrać najdogodniejszy dla siebie system spośród wielu.
Metody płatności w Internecie
Aktualnie na rynku e-commerce istnieje wiele sposobów na transfer pieniędzy przez Internet. Do najpopularniejszych metod płatności, które dla swoich klientów może zaoferować sklep internetowy, należą:
- Przelew internetowy – sposób ten polega na wykonaniu tradycyjnego przelewu z konta na konto. Klient na stronie swojego banku samodzielnie wpisuje wszystkie wymagane dane i przesyła pieniądze do sprzedawcy. Metoda ta zajmuje najwięcej czasu właśnie ze względu na to, że wszystkie informacje trzeba uzupełnić własnoręcznie. Dłuższy jest także czas oczekiwania na zaksięgowanie takiego przelewu;
- Szybki przelew – to zdecydowanie najczęściej wybierana metoda płacenia online. Polega na przekierowaniu klienta ze sklepu bezpośrednio na stronę banku. Wszystkie dane do przelewu uzupełnione są automatycznie, a zadaniem konsumenta jest jedynie autoryzacja wykonywanej płatności. Dostępnych jest wiele różnych systemów, dzięki którym można wykonać szybki przelew. Są to np.: PayU, BlueCash, Przelewy24 czy DotPay;
- BLIK – to coraz popularniejsza metoda płatności, opierająca się na 6-cyfrowych kodach, które ważne są tylko przez 120 sekund. Kody BLIK generuje się na smartfonach i należy je wpisać w wyznaczone pole przy finalizowaniu transakcji. Następnie wystarczy potwierdzić przelew na telefonie i gotowe. To bardzo szybka i łatwa metoda, która nie wymaga logowania się na stronę banku;
- Karta płatnicza – kartą można płacić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale bardzo dobrze sprawdza się ona także w Internecie. By skorzystać z tej metody, należy wpisać 16-cyfrowy numer karty, jej datę ważności oraz specjalny kod uwierzytelniający, znajdujący się na jej odwrocie. Niektóre strony wymagają po tym dodatkowego potwierdzenia w formie 3D Secure;
- Portfel wirtualny – najpopularniejszym systemem płatności z grona tzw. portfeli wirtualnych jest PayPal. Posiadanie takiego portfela polega na założeniu profilu na danej stronie i połączeniu go ze swoimi kartami płatniczymi lub kontami bankowymi. Można także przelać środki bezpośrednio na portfel elektroniczny i płacić nimi bez konieczności przypinania kart czy konta bankowego. Jeśli sklep internetowy oferuje płatność z wykorzystaniem portfela, wystarczy zalogować się do swojego profilu i zapłacić dostępnymi tam środkami;
- Voucher (karta podarunkowa) – to dokument kupiony za konkretną kwotę, którą można wykorzystać w danym sklepie internetowym. Przy realizacji płatności należy wpisać znajdujący się na nim kod, który obniży wartość zamówienia o wartość bonu. Jeśli kwota zakupów jest wyższa niż wartość karty podarunkowej, wymaganą różnicę można dopłacić za pomocą innych metod.
To, jakie metody płatności dostępne są na stronach sklepów internetowych, zależne jest jedynie od sprzedawców. Im większy wybór, tym klienci chętniej korzystają z oferty danego sklepu. Niekiedy to nawet dostępne metody determinują to, czy ktoś zrobi zakupy w danym miejscu, czy też nie. Nie wszystkie sposoby płacenia online są jednak korzystne dla właścicieli sklepów, ponieważ mogą wiązać się z pobieraniem prowizji od każdej wykonanej transakcji.
Bezpieczeństwo płatności internetowych
Płatności online wzbudzają niekiedy obawy wśród klientów. Okazuje się jednak, że każdy omówiony wyżej system płatności jest całkowicie bezpieczny i zupełnie nie ma się czego obawiać. Zarówno szybkie przelewy, jak i płatności mobilne, które cieszą się coraz większą popularnością, nie powinny wzbudzać w nas obaw. Są to doskonale zabezpieczone, nowoczesne systemy, gwarantujące szybki przepływ pieniędzy i brak możliwości utraty naszych zasobów finansowych. Autoryzacja i potwierdzanie przez nas wykonywanych transakcji dodatkowo zabezpiecza przed wszelkimi oszustwami. Oczywiście należy pamiętać o ochronie swoich danych. Nasze karty płatnicze nie powinny znajdować się w zasięgu osób trzecich i nikomu nie powinniśmy podawać haseł czy innych danych do kont bankowych. Płatności internetowe najlepiej wykonywać na własnym sprzęcie i, co ważne, z podłączeniem do własnej sieci Wi-Fi. Korzystanie z Internetu w miejscach publicznych to większa szansa na to, by stać się ofiarą hakera. Sprzęt, za pomocą którego wykonujemy transakcje płatnicze za różne artykuły, powinien być wyposażony w aktualny system antywirusowy. Choć płatności e-commerce są bezpieczne same w sobie, zadbanie dodatkowo o te elementy sprawi, że poczujemy się jeszcze bezpieczniej, a ryzyko jakichkolwiek szkód będzie praktycznie zerowe. Wykonując przelewy, należy zachowywać zdrowy rozsądek.
Nieważne, czy korzystasz z płatności mobilnych, czy Twoją ulubioną formą jest płatność kartą – najważniejsze, byś na wybranej stronie mógł zapłacić dowolną metodą płatności. Właściciele sklepów e-commerce, którym zależy na zadowoleniu klientów, udostępniają jak największą liczbę możliwości płacenia za zamówienie. Pamiętaj, że przelewy online są bezpieczne, a stworzono je po to, by ułatwić nam funkcjonowanie na nowoczesnym, ciągle rozwijającym się rynku e-commerce.