Kurier

Czym jest skropak i dlaczego warto go wykorzystywać do pakowania paczek?

Czym jest skropak i dlaczego warto go wykorzystywać do pakowania paczek?

Skropak to ekologiczny wypełniacz do paczek, który wykorzystuje się, żeby zabezpieczyć produkty w paczce przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu. Kiedy zastosować wypełniacz skropak? Jakie są inne ekologiczne wypełniacze do paczek? Dlaczego warto wykorzystywać ekologiczne wypełniacze? Czytaj dalej, aby poznać przyjazne środowisku naturalnemu metody zabezpieczenia produktów podczas wysyłki.

Jak bezpiecznie zapakować paczkę?

Firmy kurierskie dokładają wszelkich starań, aby zawartość paczki dotarła bez uszkodzeń do miejsca dostawy. Jednak harmonogramy kurierów są napięte, a paczek jest dużo i nie wszystko da się kontrolować. Co ważniejsze, kurier nie wie, jak zabezpieczone są produkty wewnątrz paczki. Dlatego odpowiedni sposób pakowania produktów do wysyłki jest bardzo ważny, szczególnie w przypadku delikatnych przedmiotów oraz tych o nieregularnych kształtach.

Pierwszą linią obrony zawartości paczki jest opakowanie zewnętrzne, najlepiej w postaci solidnego kartonu. Elastyczne opakowania, jak foliopaki czy koperty bąbelkowe nadają się tylko do przedmiotów, które albo są zapakowane w wytrzymałe firmowe opakowanie, albo z natury są odporne na uderzenia i zgniatanie. Na przykład w foliopak można włożyć motek wełny, bluzkę, albo buty w pudełku, a do koperty bąbelkowej – książkę. Jeśli jednak wysyłany produkt jest delikatny albo ma nieregularny kształt, powinien być zapakowany w sztywne opakowanie. Aby produkt nie obijał się wewnątrz opakowania, należy go unieruchomić w kartonie. Najlepiej sprawdzają się do tego kartonowe i styropianowe kształtki, ale muszą być specjalnie wykonane, co znacznie ogranicza ich użyteczność. Zamiast tego można użyć różnego rodzaju wypełniacze do paczek.

Do czego służy wypełniacz do paczek?

Wypełniacze do paczek służą, jak sama nazwa wskazuje, do wypełnienia paczek, jeżeli produkty w środku są mniejsze od opakowania, albo mają nieregularny kształt. Wypełniacz powinny charakteryzować cechy takie jak niska waga i dobra amortyzacja produktów w paczce. Jeżeli puste przestrzenie są duże, to najlepiej sprawdzają się worki powietrzne, które mają minimalny wpływ na wagę przesyłki i dobre właściwości amortyzujące. Są jednak dość duże, więc nie każdą lukę w paczce da się nimi wypełnić. Wtedy lepiej sprawdzi się folia bąbelkowa, wypełniacz papierowy (w postaci ścinków makulaturowych albo po prostu gniecionego papieru), czy wełna drzewna. Z kolei wypełniacz sypki ma tę zaletę, że pozwala spakować produkt dowolnych kształtów, skutecznie wypełniając wszystkie wolne przestrzenie. Nie zapewnia jednak dobrego oparcia produktom, ponieważ taki wypełniacz do paczek może przemieszczać się wewnątrz opakowania.

Wypełniacze ekologiczne – dlaczego warto z nich korzystać?

Produkty ekologiczne do pakowania paczek są przede wszystkim dobre dla środowiska naturalnego i to powinien być wystarczający powód. W końcu wszyscy żyjemy w tym środowisku i jesteśmy od niego zależni. Wszyscy chcemy mieć czyste lasy oraz jeziora, rzeki i morza, w których pływają ryby, a nie śmieci. Wszyscy jesteśmy też zagrożeni chaosem, jaki nieuchronnie niosą ze sobą zmiany klimatu. Naturalne wypełniacze są tu o tyle ważne, że (w odróżnieniu od samego kartonu) rzadko są wykorzystywane ponownie. Jeżeli coś nie może być wykorzystane ponownie, powinno zostać przetworzone, ale nie wszystkie materiały opakowaniowe mogą zostać przetworzone w procesie recyklingu. Co więcej, nie mamy kontroli nad tym, czy opakowanie, w którym wysłaliśmy nasz produkt, trafi do recyklingu. Ze względu na ryzyko wydostania się resztek materiałów opakowaniowych do środowiska, lepiej korzystać z produktów biodegradowalnych. Korzystając przy pakowaniu z materiałów pochodzenia roślinnego, nie wspieramy też przemysłu petrochemicznego, który jest głównym (choć nie jedynym) źródłem folii i plastików.

Są jednak również powody ekonomiczne, żeby zastosować przyjazny środowisku ekologiczny wypełniacz, czy szerzej eko opakowania. Klienci, zwłaszcza młodzi klienci e-commerce, są coraz bardziej świadomi problemów ekologicznych i przyjazny środowisku image sklepu może być ważnym elementem budowania marki oraz sposobem na przyciągnięcie i utrzymanie klientów. Szczególnie jeśli oferta sklepu internetowego zawiera produkty ekologiczne. Ostatnie, czego chce osoba kupująca bluzkę z ekologicznego lnu albo papier xero z makulatury, to otrzymać produkt zawinięty w dziesięć metrów kwadratowych folii.

Biodegradowalny skropak – co to jest?

Skropak to wypełniacz ekologiczny, wykonany na bazie skrobi roślinnej. Z wyglądu przypomina chrupki kukurydziane. Najważniejsze jest to oczywiście, że jest to biodegradowalny, ekologiczny wypełniacz na bazie skrobi roślinnej. Zastępuje on skutecznie płatki styropianowe, które są wyjątkowo nieekologiczne, bo wykonane z tworzywa sztucznego, pochodzącego z ropy naftowej i nie ulegają biodegradacji. Wprawdzie styropian nadaje się w pełni do recyklingu, ale jest to proces drogi i nieopłacalny, a inne formy utylizacji (np. spalanie) emitują dużo zanieczyszczeń. Co gorsza, lekkie płatki styropianowe łatwo wydostają się do środowiska, skąd nie sposób ich usunąć. Skropak rozwiązuje wszystkie te problemy: jest wykonany z materiału pochodzenia roślinnego, ulega biodegradacji i jest łatwy w utylizacji: rozpuszcza się w wodzie i jest kompostowalny.

Ekologiczne wypełniacze – inne typy

Zależnie od potrzeb można też wykorzystywać inne wypełniacze ekologiczne. Najprostszą alternatywą dla skropaku jest wypełniacz papierowy. Typowo wypełniacz papierowy występuje w postaci ścinków makulaturowych, ale można zastosować po prostu gnieciony papier makulaturowy. Wypełniacz papierowy zapewnia dobrą amortyzację i lepiej niż skropak zabezpiecza produkty przed przesuwaniem się. Jest też dość przyjazny środowisku, bo ulega biodegradacji, a na ogół wykonany jest z makulatury. Bardzo często wypełniacz papierowy można też pozyskać za darmo, wykorzystując posiadaną makulaturę. Nie wygląda to jednak zbyt elegancko. Jeśli chodzi o eleganckie ekologiczne wypełniacze, to najlepiej prezentuje się wełna drzewna. Są to cienkie, ale dość długie ścinki drewniane, które zapewniają dobrą amortyzację i dobrze wyglądają przy rozpakowywaniu.

Podsumowanie

Skropak jest to biodegradowalny, ekologiczny wypełniacz do paczek, wykonany ze skrobi roślinnej. Skropak jest nietoksyczny i nadaje się do kompostowania. Wykorzystuje się go przede wszystkim do wypełniania paczek zawierających przedmioty o nieregularnych kształtach, ponieważ skutecznie wypełni wszelkie wolne przestrzenie. Przy produktach o mniej skomplikowanych kształtach można też wykorzystać inne ekologiczne wypełniacze do paczek jak wypełniacz papierowy czy wełna drzewna, skuteczniej zabezpieczające produkty przed przesuwaniem się wewnątrz paczki. Ekologiczny wypełniacz do paczek taki jak skropak pozwala nie tylko zabezpieczyć produkt przed uszkodzeniem w transporcie bez szkody dla środowiska, ale także stanowi dla klientów dowód, że firma wysyłająca paczkę dba o środowisko naturalne i naszą wspólną przyszłość.

Udostępnij