Kurier

Kiedy skorzystać z opcji za pobraniem?

Kiedy skorzystać z opcji za pobraniem?

Usługa wysyłki paczki za pobraniem to wygodny dla klientów sposób transakcji. Większość sklepów oraz przewoźników kurierskich oferuje możliwość doręczenia przesyłki pobraniowej. Dzięki wybraniu tego sposobu dostawy będziesz miał większe poczucie bezpieczeństwa podczas dokonywania zakupów w sieci. Dowiedz się wszystkiego o przesyłce za pobraniem!

Co to znaczy przesyłka kurierska za pobraniem?

Przesyłka za pobraniem to rodzaj przesyłki kurierskiej, za którą płaci się dopiero w momencie odbioru. Przesyłkę można odebrać zarówno w punkcie, jak i w drzwiach własnego mieszkania — z rąk kuriera lub listonosza. Koszt paczki pobraniowej opłacisz gotówką, którą powinieneś mieć w wyliczonej kwocie. Od pewnego czasu za pobranie zapłacisz także kartą płatniczą. Placówki kurierskie coraz częściej wyposażają swoich terenowych pracowników w terminale płatnicze. Jednak nie wiedząc, czy kurier będzie posiadał terminal, lepiej przygotować się i mieć w portfelu odliczoną kwotę do zapłaty za paczkę. Jeśli chcesz zapłacić za paczkę bezgotówkowo, to wiedz, że istnieje także możliwość zamówienia przesyłki za pobraniem do Paczkomatu InPost. Kiedy paczka przyjdzie, standardowo otrzymasz powiadomienie w aplikacji mobilnej InPost Mobile lub za pomocą wiadomości e-mail/SMS. Po udaniu się do Paczkomatu musisz wpisać otrzymane dane na ekranie terminala maszyny. Wtedy zostaniesz przekierowany do strony z płatnością. Skrytka, w której jest umieszczona paczka, otworzy się dopiero po zapłacie. Płatność uiścisz za pomocą karty płatniczej lub kodu BLIK w Paczkomatach, które mają wbudowany terminal płatniczy. W innym przypadku możesz także drogą mailową otrzymać link do PayByLink. Zostaniesz przez niego przekierowany na stronę banku, gdzie musisz dokonać przelewu. Po szybkim zaksięgowaniu środków możesz odebrać swoją paczkę.

Jedynymi elementami różniącymi paczkę za pobraniem od przedpłaconej są więc czas płatności oraz jej koszt. Kwoty usług różnią się o kilka złotych. Pobranie jest nieco droższe, ale warto z niego skorzystać, jeśli zamawiasz coś wartościowego lub chcesz zobaczyć produkt przed ostatecznym opłaceniem zamówienia. Aktualnie praktycznie wszystkie firmy kurierskie oraz sklepy internetowe oferują opcję przesyłki pobraniowej, która sprawia, że klienci mają poczucie bezpieczeństwa i możliwość odmówienia przyjęcia uszkodzonej paczki, bez męczenia się z procedurami zwrotów.

Kiedy warto zamawiać przesyłki za pobraniem?

Płatność za pobraniem powszechnie uważana jest za bezpieczniejszą metodę opłacania internetowych zakupów. Wynika to z faktu płacenia za zakup dopiero po dostarczeniu towaru, co przekłada się na zapewnienie doręczenia przesyłki. Dużo klientów nie lubi zakupów online, ponieważ jeśli musi płacić z góry, obawia się, że zamówienie może do nich nie dotrzeć. Opcja pobrania będzie więc dla nich idealnym rozwiązaniem łączącym zakup internetowy z płatnością przypominającą tę ze stacjonarnego punktu handlowego. Płatność za pobraniem to również dogodna opcja dla osób nieposiadających konta bankowego lub chcących dokonać szybkiego zakupu bez logowania się do usług banku. Możliwość zapłaty przy odbiorze pozwoli im bez problemu korzystać z usług sklepów internetowych, które aktualnie zyskują ogromną popularność.

Pamiętaj również, że przesyłki za pobraniem warto zamawiać ze sklepów, których nie znasz. Serwisy mogą żerować na potencjalnych klientach i pobierać od kupców opłaty, w zamian nie wysyłając zamówień. Jeśli nie łączy Cię ze sklepem wcześniejsza historia pozytywnych transakcji, a dodatkowo ma on mało opinii, warto wydać kilka złotych więcej i wybrać przesyłkę za pobraniem. Warto również wybrać płatność za pobraniem w przypadku, gdy zamówienie ze sklepu będzie na dużą kwotę. Zabezpieczysz się wtedy przed oszustwem na duże pieniądze. Jeszcze jednym aspektem, dla którego warto zainwestować w przesyłkę z płatnością za pobraniem, jest jej szybsza wysyłka. W przypadku opłacania zamówienia z góry sprzedawca wysyła zamówienie po otrzymaniu środków. Natomiast gdy wybierzesz płatność za pobraniem, ominiesz okres oczekiwania na zaksięgowanie płatności w bankowych usługach online. Dzięki temu najprawdopodobniej szybciej otrzymasz zamówiony towar od kuriera.

Przesyłka za pobraniem — jak dostanę pieniądze?

Co w przypadku kiedy to Ty staniesz w roli nadawcy i będziesz musiał wysłać paczkę za pobraniem? Jak zakupić usługę do przesyłki takiego zamówienia oraz po jakim czasie otrzymasz środki, które wpłaci klient? Usługa przesyłki pobraniowej znajduje się w ofercie większości firm kurierskich. Tak naprawdę wystarczy, nadając paczkę wybrać odpowiedni rodzaj wysyłki, doręczenia i płatności. Przewoźnik od razu powinien poinformować Cię, jaki jest koszt danej usługi dla Twoich przesyłek. Kwota będzie zależna od firmy, ale u każdego kuriera wyniesie zaledwie kilka złotych więcej od usługi transportu przesyłki przedpłaconej. Nadanie paczki za pobraniem nie różni się zbytnio od każdej innej wysyłki. Jedyna różnica polega właściwie na tym, że w przypadku korzystania z usługi wysyłki za pobraniem trzeba określić, ile ma wynosić owo pobranie. Oznacza to, że na liście przewozowym oprócz danych klienta i miejsca odbioru, musisz podać jeszcze ilość pieniędzy, jaką kurier ma zażądać, kiedy dojdzie do płatności za przesyłkę. W kwotę, jaką musi opłacić klient, wchodzi koszt towaru oraz dostawy.

Dodatkowo pamiętaj, że do przesyłki musisz dodać swoje dane do przekazania płatności — numer konta bankowego. Niezależnie od tego, czy klient zdecyduje się na płatność kartą, czy płatność gotówką przy odbiorze, opłata za towar dotrze do Ciebie w postaci przelewu online. Kiedy możesz spodziewać się otrzymania pieniędzy? Gdy w grę wchodzi płatność za pobraniem, pamiętaj, że pieniądze za towar otrzymasz dopiero po tym, jak kurier doręczy przesyłkę do odbiorcy. Kiedy adresat paczki opłaci przesyłkę od Twojego sklepu, zostanie zlecony przelew. Termin zwrotu to właśnie data, kiedy wpłynie takie zlecenie. W rzeczywistości pieniądze za płatność za pobraniem mogą jednak zostać zaksięgowane na Twoim koncie bankowym dopiero następnego dnia. Na całą procedurę zwrotu środków za towar składa się więc okres dostawy i transakcji online w usługach bankowych. Proces ten może potrwać kilka dni. W ofertach przewoźników widnieją informacje o zwrocie w terminie do 5 lub 7 dni. Proces zwrotu zależy od szybkości dostawy i będzie miał różną długość u każdego z przewoźników.

Dlaczego warto dać klientom możliwość płatności za pobraniem?

Niektóre sklepy nie oferują swoim klientom możliwości zamówień z płatnością za pobraniem. Nie jest to dla nich jednak korzystne. Możliwość zakupu towaru z pewnością jego dotarcia to ważny aspekt dla wielu konsumentów dokonujących zakupów w sieci. Choć z perspektywy nadawcy proces dostawy i związany z nim okres oczekiwania na należność za towar mogą wydawać się mniej komfortowe od obsługiwania przesyłek przedpłaconych, to warto wprowadzić możliwość płatności za pobraniem do swojego sklepu. Zwiększy to zaufanie klientów, a ostatecznie wpłynie też na ich częstsze zakupy.

Udostępnij