Technologia

Poznaj zalety płatności mobilnych

Poznaj zalety płatności mobilnych

Płatności mobilne coraz częściej zastępują karty płatnicze i gotówkę zarówno w e-commerce, jak i w handlu stacjonarnym, a nawet w transakcjach prywatnych. Dowiedz się, czym są płatności mobilne i jakie mają zalety.

Co to jest płatność mobilna?

Płatności mobilne nazywane są również m-płatnościami lub e-płatnościami i umożliwiają zakup towarów czy opłacenie usługi bez używania gotówki lub karty płatniczej. Umożliwiają również przelewanie i odbieranie środków pieniężnych. Dokonywane są przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych (smartfon, tablet, smartwatch) za pomocą aplikacji mobilnej. Do dokonywania płatności bezgotówkowo możemy użyć systemów bankowości mobilnej takich jak np. NFC, SMS czy WAP. Za pomocą smartfona, tabletu, czy smartwatcha łączymy się z Internetem, a następnie wchodzimy w aplikację mobilną i spośród wielu dostępnych rodzajów płatności wybieramy ten, który nas interesuje. Karty płatnicze lub płatności gotówkowe są mniej bezpieczne i zajmują więcej czasu od płatności mobilnych.

Dlaczego warto korzystać z e-płatności?

Powodów jest wiele, lecz wyróżniającymi się zaletami bez wątpienia są wygoda, bezkontaktowość oraz czas dokonywania transakcji. W obliczu ostatniej pandemii Covid-19 wielką zaletą okazała się możliwość wykonywania transakcji bezkontaktowych. W czasach po pandemii jest to nadal dobry sposób na dbanie o higienę. Około 90% ankietowanych Europejczyków uważa, iż posługiwanie się fizycznymi pieniędzmi jest zajęciem niehigienicznym, a aż 60% badanych wskazuje, iż pieniądze są najbrudniejszą rzeczą, z jaką człowiek styka się na co dzień. Dzięki stosowaniu aplikacji mobilnej skracamy też czas płatności. Zamiast przeliczać pieniądze lub szukać karty w portfelu, przykładamy telefon i przeprowadzamy transakcję. Z kolei w sklepie internetowym, korzystając z płatności BLIKiem, nie musimy podawać danych karty, co ma korzystny wpływ na bezpieczeństwo środków. Zamiast tego podajemy jednorazowy kod Blik wygenerowany przez aplikację bankową.

Jakie są rodzaje płatności mobilnych?

  1. BLIK

Najnowocześniejszy, najbardziej rewolucyjny, najbezpieczniejszy sposób płatności mobilnej, dostępny na polskim rynku. System został stworzony przez polskich programistów, a banki uruchomiły płatności BLIKiem 9 lutego 2015 roku. Aplikacja mobilna banku służy za generator czeków cyfrowych z unikatowym 6 cyfrowym kodem (co daje milion możliwych kombinacji). Wygenerowanie kodu blik wymaga użycia aplikacji mobilnej oraz dostępu do internetu. Kod jest ważny przez minutę i czterdzieści-pięć sekund i nie jest przypisany do konta, więc nie ma realnej możliwości kradzieży pieniędzy za jego pomocą. Płatności mobilne wykonywane dzięki temu systemowi nie wymagają nawet posiadania kart płatniczych (np. Visa, Mastercard itp.), co zwiększa bezpieczeństwo środków na koncie i zwalnia użytkownika od potrzeby noszenia portfela, co jest bardzo wygodne. Płatności mobilne BLIK są akceptowane w sklepach internetowych i stacjonarnych, a za pomocą kodu można też przelać pieniądze przez Internet i na numer telefonu odbiorcy. Obecnie na porządku dziennym jest też możliwość wypłacania pieniędzy z bankomatu za pomocą kodu BLIK.

Także zamawiając usługi kurierskie za pobraniem, coraz częściej nie skazujemy się na płatność jedynie tradycyjnym duetem – kartą lub gotówką. Kurier pukając do naszych drzwi, może zaproponować płatność BLIKiem. Wyciągnie wówczas klasyczny terminal płatności, w którym możemy wprowadzić kod. Jest to sensowna alternatywa dla płatności kartą lub gotówką.

BLIK ułatwia zakupy w Internecie, ponieważ jedyne, czego potrzebujesz, żeby dokonać płatności to telefon, aplikacja i kod blik, którego wygenerowanie zajmuje mniej niż sekundę. Od czasu wprowadzenia na rynek usług BLIK, zakupy internetowe nie wymagają od ciebie używania kart kredytowych, debetowych, pamiętania daty wygaśnięcia oraz kodu bezpieczeństwa karty. Dzięki systemowi BLIK płatności w Internecie znacząco przyśpieszyły, co poprawia doznania kupujących w sklepie internetowym. Co więcej, podczas płatności BLIKiem nie są przesyłane przez Internet żadne poufne dane, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

  1. Płatności zbliżeniowe

Pod tym terminem znajduje się nie jeden system płatności mobilnych, lecz kilka, jak np: Apple Pay, Garmin Pay, Google Pay, lecz zasada działania tych systemów jest na tyle zbliżona i podobna, że można je opisywać jako jedną kategorię. Jedyna różnica leży w systemie operacyjnym urządzenia mobilnego. Na tym kończą się rozbieżności i dalej zaczynają podobieństwa. Do płatności potrzebujesz jedynie terminalu z możliwością płatności zbliżeniowych oraz telefonu lub zegarka wyposażonego w tryb NFC. NFC, czyli Near Field Communication, to bezprzewodowa technologia komunikacyjna, wykorzystująca fale radiowe, w celu wymiany danych w odległości kilku centymetrów. Bankowe aplikacje mobilne wyposażone są w odpowiednie funkcje, które obsługują ten typ płatności. Zadanie użytkownika polega jedynie na przyłożeniu urządzenia do terminala płatniczego. W aplikacjach mobilnych istnieje możliwość ustalenia kwoty, od jakiej wymagany będzie kod PIN. Płatności te są bardzo wygodne, ponieważ umożliwiają błyskawiczne, bezkontaktowe płatności mobilne za małe zakupy. Przy obecnej powszechności kas samoobsługowych, płatności mobilne wykorzystujące NFC skróciły czas potrzebny na zapłatę za drobne zakupy do absolutnego minimum. Liczne badania jednoznacznie stwierdzają, że płatności telefonem najszybciej rozwijały się w czasie pandemii.

  1. SMS Premiu

Już niewiele osób pamięta, że kiedyś płatność można by przeprowadzić, wysyłając SMS na wskazany numer i w ten sposób dokonać zakupu dzwonków na telefon, tapet oraz gier na komórkę. Ten archaiczny system wykorzystuje się już tylko w przypadku głosowań telewizyjnych oraz wspierania akcji charytatywnych. Nie ma co ukrywać, iż młodzi ludzie już nie korzystają z SMS’ów Premium, które pozostały domeną ludzi starszych oraz osób z gorszym dostępem do technologii.

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

Krótka i prosta odpowiedź brzmi tak. Wraz z gwałtownym rozwojem bankowości mobilnej zaczęto rozwijać systemy bezpieczeństwa. Zagrożenia zawsze istnieją, ale programiści do tej pory świetnie sobie radzą z neutralizacją zagrożeń, jakie czekają na użytkownika aplikacji bankowych. Często podnoszone są głosy krytyki wobec aplikacji bankowych, które mówią o tym, że do takich aplikacji podpina się karty płatnicze i te dane mogą łatwo wypłynąć lub zostać wykradzione np. poprzez publiczne sieci Wi-fi. Systemy zabezpieczające w aplikacji banku są w stanie uchronić cię od kradzieży twoich środków, jak i od zebrania danych na temat twojego stanu konta lub ostatnich płatności przez osoby trzecie. Systemy bankowe podpinając kartę do konta w aplikacji, robią to tylko raz, po czym karta zastępowana jest poprzez „token”, czyli szyfrowany ciąg liczb zastępujący numer karty płatniczej. Dzięki temu rozwiązaniu dane nasze i karty są bezpieczne i nie dostaną się w niepowołane ręce. Wątpliwości budzi również bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych, lecz nieufni użytkownicy mogą wyłączyć tę możliwość w ustawieniach telefonu lub włączyć obowiązek potwierdzania dokonywania transakcji w opcjach aplikacji. Większość rozwiązań tego typu i tak uniemożliwia dokonanie transakcji, kiedy telefon ma zablokowany ekran.

Co w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu?

Należy przede wszystkim zastrzec kartę w banku lub skontaktować się z obsługą klienta danego systemu płatniczego. Nawet utrata telefonu nie oznacza jednak, iż osoba nieuprawniona może wejść w posiadanie naszych środków. Systemy bezpieczeństwa w aplikacjach bankowych obecnie poza kodem PIN wykorzystują nasze dane biometryczne typu odcisk palca, skan twarzy, a nawet skan siatkówki, więc ryzyko kradzieży naszych pieniędzy jest zmniejszone. Najważniejsze, żeby włączyć blokadę ekranu w telefonie, ale sama aplikacja bankowa będzie dodatkowo zabezpieczona kodem.

Udostępnij