Kurier

Jak wybrać odpowiedni gabaryt przesyłki?

Jak wybrać odpowiedni gabaryt przesyłki?

Gabaryt paczki określa maksymalne wymiary paczek w określonej kategorii cenowej. Zależnie od oferty danego przewoźnika, gabaryty mogą mieć różny wpływ na to, ile kosztuje przesyłka. Wymiary paczek i waga przesyłki wpływają na cenę, ale i na sam proces wysyłki. Wybór gabarytu i pakowanie paczki nie zawsze są proste. Mam nadzieję, że poniższy poradnik trochę wam pomoże i wasze paczki dotrą pod wyznaczony adres w nienaruszonym stanie i w jak najlepszej cenie.

Jak gabaryt paczki wpływa na cenę?

Gabaryt może mieć różne znaczenie, zależnie od filozofii, jaką przyjęła firma przewozowa. Na przykład w InPost, w większości usług dla klientów indywidualnych gabaryt jest wyznacznikiem ceny w określonej kategorii. Tak więc paczka standardowa wysyłana do PaczkomatówInPost będzie kosztować 14,69 zł za gabaryt A, 15,69 zł za gabaryt B, 17,39 zł za gabaryt C. Natomiast, jeśli chodzi o nadanie paczki kurierem, w większości usług kurierskich o cenie decyduje rodzaj, waga i wymiary przesyłki. Są maksymalne wymiary paczki, określone albo jako maksymalna długość poszczególnych boków prostopadłościanu, albo jako suma wymiarów paczki.

Maksymalne wymiary paczek w InPost

Maksymalne wymiary paczki w InPost zależą od metody wysyłki. Dostawa do Paczkomatów® wyceniana jest według rozmiaru przesyłek, o czym piszę poniżej. Natomiast, jeżeli paczkę ma dostarczyć kurier, to podstawą wyceny jest waga przesyłki, ale oczywiście jest też rozmiar maksymalny, który paczka standardowa może mieć. Maksymalne wymiary paczki dla usługi InPost kurier są ograniczone na dwa sposoby: karton może mieć najdłuższy bok o długości 120 cm, a sumaryczny rozmiar wszystkich boków nie może przekraczać 220 cm. Jeżeli paczka przekracza ten rozmiar, traktowana jest jako niestandardowa, chyba że chodzi o opony (do 15″ pakowane po dwie, jedna na drugiej), tuby (których rozmiar nie przekracza 120 cm długości i 10 cm średnicy) i karmę dla zwierząt (do 20 kg).

Gabaryty paczek – InPost Paczkomat®

Paczkomaty® InPost wymagają, żeby przesyłka mieściła się w jednym z trzech gabarytów, co w tym przypadku podyktowane jest przede wszystkim względami praktycznymi. Paczkę trzeba w końcu włożyć do skrytki Paczkomatu® i albo się w niej mieści, albo nie. Tak więc wysyłka z oraz dostawa do Paczkomatów® InPost oznacza, że trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę na rozmiar przesyłek. Nie jest to tylko kwestia ewentualnej dopłaty za przekroczenie gabarytu, dostawa może się po prostu okazać niemożliwa, albo ktoś (nadawca, obsługa, odbiorca) uszkodzi paczkę, próbując ją wepchnąć do skrytki. Jeśli karton, w którym jest przesyłka, pasuje „na styk” do skrytki, to opakowanie może się też uszkodzić przy wyjmowaniu takiej przesyłki z Paczkomatu®. Przesyłka może być w jednym z trzech rozmiarów:

  • paczka gabaryt A, wymiary: 8 cm x 38 cm x 64 cm
  • paczka gabaryt B, wymiary: 19 cm x 38 cm x 64 cm
  • paczka gabaryt C, wymiary: 41 cm x 38 cm x 64 cm

Maksymalna waga przesyłki wynosi w każdym przypadku 25 kg. Te same gabaryty są dostępne dla przesyłek kurierskich nadawanych z Paczkomatów® InPost w ramach usługi Szybkie Nadania. Zwróćcie uwagę, że we wszystkich gabarytach dwa wymiary są takie same, więc gabaryt A, gabaryt B i gabaryt C różnią się od siebie tylko wysokością. Wynika to z faktu, że wymiary przesyłek odpowiadają różnej wielkości skrytkom Paczkomatów® InPost, które mają wszystkie tę samą powierzchnię, ze względu na konstrukcję Paczkomatów® InPost.

Jaki gabaryt wybrać?

Czy wybrać gabaryt A, B, czy gabaryt C? To proste, wybrać taki, żeby produkt przeznaczony do wysyłki zmieścił się w maksymalne wymiary danego gabarytu, ale też, żeby w paczce nie zostały puste przestrzenie. W końcu nie chcemy płacić więcej za przesyłkę zawierającą głównie powietrze. Co ważniejsze, zwiększa to szanse na dostarczenie zawartości przesyłki w nienaruszonym stanie. Jeżeli karton jest za duży, to towar może przesuwać się w przesyłce, co grozi uszkodzeniem produktu. Bezpieczniej jest sprawić, aby opakowanie było dopasowane do wymiarów produktu. Poza tym pakowanie paczki, w której są puste przestrzenie, to niepotrzebny kłopot.

W przypadku wysyłki do Paczkomatów® wybór gabarytu będzie prosty. Jeżeli widzieliście kiedyś Paczkomat® z bliska, to dość łatwo ocenicie, w jakich wymiarach skrytki zmieści się paczka. Gabaryt A pomieści książkę, pudło klocków lego, albo grę planszową (w standardowym kwadratowym pudle). Gabaryt B pomieści dwa powyższe produkty jeden na drugim, a także opakowania produktów takich jak buty i wszystko inne, co wejdzie do pudełka po butach. W gabaryt C można już wsadzić bardzo dużo rzeczy w większych wymiarach. Waga przesyłki nie powinna być problemem, jeśli chodzi o gabaryt B i A, ponieważ mało co waży ponad 25 kg (maksimum dla każdego gabarytu) w tej objętości. W przypadku gabarytu C lepiej jednak zważyć paczkę, jeśli wydaje się zbyt ciężka.

Zasady pakowania

A co, jeśli jednak karton jest dużo większy od produktu w środku? Wtedy trzeba wypełnić go tak, żeby produkty nie uległy uszkodzeniu, zanim nie dotrą pod adres odbiorcy. Najważniejsze jest, żeby nie mogły się przemieszczać wewnątrz opakowania. Towar można unieruchomić za pomocą kartonowych kształtek albo worków powietrznych, a jeśli miejsca wewnątrz opakowania jest mniej, można użyć miękkich wypełniaczy, jak wełna drzewna, ścinki makulatury, albo po prostu gnieciony papier. Wypełniacze sypkie, jak skropak czy płatki styropianowe sprawdzają się, jeżeli przedmiot wewnątrz opakowania ma bardzo skomplikowany kształt, ale są mniej skuteczne. Nie zaszkodzi też owinięcie zawartości przesyłki folią bąbelkową. Trzeba również pamiętać, że obsługa sortowni, czy kurierzy mogą stawiać paczki jedna na drugiej, a jeśli przesyłka jest w części pusta, to może łatwo zapaść się pod ciężarem paczki postawionej na niej. Trzeba wybrać odpowiednio wytrzymały karton i wypełnić go tak, żeby zwiększyć jego odporność na zgniatanie.

Udostępnij