Kurier

Nadanie paczki niestandardowej – zrób to łatwo i bezpiecznie

Nadanie paczki niestandardowej – zrób to łatwo i bezpiecznie

Przesyłki niestandardowe to zasadniczo wszystkie te, które wykraczają w jakiś sposób poza maksymalne wymiary określone w regulaminie firmy kurierskiej. Firmy kurierskie mają na ogół w regulaminie i cenniku pozycję „paczka niestandardowa”, ale są też specyficzne typy przesyłek, które wykraczają poza normalne wymiary, a które rządzą się specyficznymi zasadami.

Kiedy przesyłka jest niestandardowa?

Z punktu widzenia firm kurierskich, za przesyłkę niestandardową należy uznać wszystkie paczki, których nie da się sortować automatycznie. Jednak taka definicja jest szersza niż kategoria przesyłki niestandardowej w cenniku. Co to znaczy? Po prostu są nietypowe przesyłki, które w cennikach firm kurierskich mają odrębne zasady wyceniania. Na przykład, tak zwane przesyłki dłużycowe, są długie, ale mają niewielkie inne wymiary i są wyceniane zależnie od długości. Większość przewoźników ma też kategorię przesyłek ponadgabarytowych. Są to paczki o standardowym kształcie, ale po prostu zbyt duże, żeby je sortować automatycznie. Takie przesyłki też mają swoje maksymalne rozmiary, a w szczególności wagę. Dla cięższych przesyłek musisz skorzystać z opcji przesyłki paletowej, która może ważyć nawet tonę. Odrębnie od przesyłki ponadgabarytowej traktuje się paczkę niestandardową, która wyróżnia się nietypowym kształtem. Takie paczki nie tylko nie nadają się do sortowania automatycznego, ale są też trudne w transporcie, bo nie zawsze można je bezpiecznie ustawić, a wystające części paczki mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Stwarzają też ryzyko uszkodzenia innych przesyłek.

Jak zapakować przedmioty niestandardowe o nieregularnych kształtach?

Szczególnym problemem dla nadawcy są przedmioty o nieregularnym kształcie, z wystającymi elementami, które mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu paczki. Jak zapakować taką przesyłkę? Najlepiej oczywiście włożyć przedmiot o nieregularnym kształcie do solidnego kartonu w rozmiarze na tyle dużym, żeby wszystkie wystające elementy znalazły się w środku. Puste przestrzenie wypełnić można odpowiednim materiałem. Duże wolne przestrzenie najlepiej wypełnić workami powietrznymi, które są lekkie i wytrzymałe na zgniatanie. Mniejsze przestrzenie można wypełnić gniecionym papierem, papierowymi ścinkami, czy wełną drzewną. Sam przedmiot można owinąć folią bąbelkową.

Jeżeli kształt jest bardzo skomplikowany, można zastosować sypki wypełniacz, na przykład skropak, ale trzeba pamiętać, że może się on przemieszczać wewnątrz przesyłki, umożliwiając przesuwanie się jej zawartości. A pakując paczkę w ten sposób, chcemy przede wszystkim zapobiec właśnie temu, bo przedmiot przesuwając się wewnątrz paczki, może się połamać, albo nawet przebić opakowanie i uszkodzić inne przesyłki. Jeżeli zmieszczenie całego przedmiotu w jeden karton nie jest możliwe, należy wybrać opakowanie większego rozmiaru, żeby jak największa część przedmiotu znalazła się w środku. Wystającą część należy owinąć folią bąbelkową oraz grubym kartonem i okleić dokładnie taśmą.

Paczka wolumetryczna

Dla większości osób optymalnym rozwiązaniem przy nadawaniu przedmiotów o nietypowych kształtach jest wsadzić je do odpowiednio dużego pudła, które jednak mieści się w maksymalnych wymiarach dla usługi standardowej, a wolne przestrzenie wypełnić czymś lekkim. Wtedy jednak zachodzi ryzyko, że zostanie ona potraktowana jako tak zwana paczka gabarytowa czy wolumetryczna. Jest to kategoria, którą wiele firm kurierskich stosuje, żeby nie tracić pieniędzy na przewożeniu pakunków lekkich, ale o dużej objętości. Objętość takiego pakunku przelicza się na kilogramy według określonego w regulaminie wzoru.

Nadaj paczkę niestandardową z InPost!

Zacznijmy od tego, że jeżeli chcesz wysłać paczkę za pomocą aplikacji albo usługi Szybkie Nadania online, to zapomnij o nadaniu paczki niestandardowej. Przesyłkę w ramach tych usług nadaje się z Paczkomatu® i paczki muszą się fizycznie zmieścić w jednej ze skrytek urządzenia, więc albo mieszczą się w jednym z trzech gabarytów, albo trzeba poszukać innej opcji. To jak nadać dużą paczkę w InPost?

Dla przesyłek paczkomatowych (odbieranych i nadawanych z Paczkomatu®) InPost określił trzy gabaryty i przesyłka musi się mieścić w jednym z nich, bo musi się fizycznie zmieścić do jednej ze skrytek Paczkomatu®. Ten sam system stosowany jest dla paczek kurierskich nadawanych w ramach usługi Szybkie Nadania, bo standardowo nadaje się je właśnie w Paczkomacie®, jak również dla paczek nadawanych przez Managera Paczek InPost. Jednak w tym drugim przypadku dostępny jest też gabaryt D, o wymiarach 50 x 50 x 80 cm. Dla wszystkich rodzajów gabarytów waga paczki nie może przekroczyć 25 kg.

Natomiast maksymalne wymiary paczki kurierskiej w ofercie dla klienta biznesowego określono na 120 cm w jednym wymiarze lub 220 cm sumy długości boków paczki. Maksymalna waga przesyłki wynosi 50 kg i to od niej zależy cena usługi. Jeżeli paczka jest większa, uważana jest za przesyłkę niestandardową, podobnie jak paczki, które mają nieregularne kształty i/lub wystające elementy oraz przesyłki o kształcie okrągłym, cylindrycznym, lub owalnym. Generalnie wszystko, co nie ma kształtu prostopadłościanu i nie jest foliopakiem.

Z tych reguł wyłączone są jednak pewne konkretne kategorie paczek. Opony o rozmiarze do 15” mogą być pakowane po dwie sztuki, jedna na drugiej, bez felg. Za przesyłkę standardową uważa się też tuby o długości do 120 cm i średnicy do 10 cm. Z jakiegoś powodu szczególnymi względami cieszy się też karma dla zwierząt, która jest traktowana jako paczka standardowa, jeśli jej waga nie przekracza 20 kg.

Podsumowanie

Nie tak łatwo jest wysyłać przesyłki niestandardowe, bo zasady ich nadawania różnią się w ofercie różnych firm kurierskich, a nawet w ramach jednej oferty może być wiele opcji. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiecie przynajmniej, na co zwrócić uwagę.

Udostępnij