Kurier

Kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę pakując przesyłkę

Kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę pakując przesyłkę

Właściwe pakowanie paczek jest przydatną umiejętnością, szczególnie jeśli prowadzisz sklep internetowy. Nie wystarczy owinąć wszystkiego grubą folią bąbelkową. Trzeba spełnić wymagania klienta odnośnie do bezpieczeństwa, ale także wyglądu, a coraz częściej też ekologii. Jeżeli wynajmiesz odpowiedzialną firmę kurierską, to transport paczki odbędzie się w odpowiednich warunkach, ale jeżeli wysyłasz dużo paczek, to nawet nieczęste wypadki w trakcie transportu sprawią, że wysyłany towar od czasu do czasu nie dotrze w nienaruszonym stanie, a pamiętajmy, że opinie wystawiają przede wszystkim klienci niezadowoleni. Dlatego lepiej dopilnować, żeby zapakować paczkę bezpiecznie tak, aby zawartość paczki przetrwała wszelkie zawirowania w podróży. W co pakować paczki? Jak zabezpieczyć paczkę, aby nawet delikatne przedmioty dotarły bezpiecznie do odbiorcy? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jak najlepiej zapakować przesyłkę.

Pakując paczkę dla kuriera zadbaj o jej zawartość

Zapakować paczkę można na wiele sposobów, zależnie od jej zawartości. Łatwiejsze jest zabezpieczenie towarów, które są już w wytrzymałym opakowaniu firmowym, znacznie trudniej jest, jeśli są wykonane z delikatnych materiałów lub w nieregularnych kształtach. Nie istnieje więc coś takiego jak uniwersalny sposób zapakowania paczki. Przyjrzyjmy się więc szczegółowo sposobom, jak zapakować paczkę. Jako opakowanie zewnętrzne najlepiej sprawdza się karton. Odpowiedniej jakości kartonowe opakowanie zabezpieczy zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także umożliwi bezpieczne umieszczenie przesyłek na czas wysyłki. Należy pamiętać, że podczas transportu przesyłki układa się często jedna na drugiej, karton musi więc być na tyle wytrzymały, żeby nie został zgnieciony. Upewnij się też, że jest na tyle wytrzymały, żeby dno nie urwało się podczas przenoszenia. Można go dodatkowo wzmocnić taśmą lub owinąć folią stretch (co jednak odradzamy ze względu na ochronę środowiska).

Jak zabezpieczyć paczkę

Najlepiej jest zastosować karton dokładnie dopasowany rozmiarem do zawartości, żeby towar nie przesuwał się w środku i żeby nie płacić za przewożenie powietrza. Jeżeli nie jest to możliwe albo zawartość paczki ma nieregularne kształty, trzeba odpowiednio ją unieruchomić w paczce. Najlepiej sprawdzają się do tego kartonowe lub styropianowe kształtki, ale to specjalistyczny produkt i często bardziej ekonomiczne będzie jakieś prostsze rozwiązanie. Jest duży wybór opcji. Jeżeli wolnej przestrzeni jest bardzo dużo, najlepszym rozwiązaniem są foliowe poduszki powietrzne. Jeżeli kluczowe jest zabezpieczenie delikatnego przedmiotu, można go zawinąć w folię bąbelkową. Jednym z najlepszych wypełniaczy i zarazem najprostszym oraz najtańszym, jest- gnieciony papier makulaturowy, który można łatwo dopasować do kształtu produktu i skutecznie zapobiec jego przesuwaniu się. Można też zastosować ścinki papierowe, wełnę drzewną, a w ostateczności wypełniacze sypkie. Te ostatnie sprawdzają się dla przedmiotów o bardziej skomplikowanych kształtach, które trudniej owinąć. Trzeba jednak pamiętać, że nie unieruchamiają one skutecznie przedmiotu w opakowaniu i może się on przesuwać podczas transportu.

Ekologiczne pakowanie paczek

Sklepy internetowe coraz częściej stawiają na ekologiczne materiały do pakowania towaru do wysyłki. Takie są coraz częściej oczekiwania klienta. W ogóle sztuka pakowania przesyłek jest ważnym elementem budowania marki i image’u firmy. Nie wystarczy dostarczyć nieuszkodzony towar odbiorcy – klient odbierając spakowaną paczkę, powinien mieć poczucie, że firmie zależy, a dokonany zakup jest czymś wyjątkowym. Elementem tej strategii użycie ekologicznych materiałów do pakowania. Karton jest na szczęście sam w sobie materiałem biodegradowalnym i odnawialnym, ale można dodatkowo wybrać karton wykonany z makulatury. Można też użyć ponownie starego kartonu, trzeba tylko usunąć stare etykiety, sprawdzić, czy nie ma uszkodzenia i oczywiście zakomunikować klientom, że jest to celowe działanie.

Z kartonu można też wykonać kształtki wypełniające puste przestrzenie w przesyłce. Wnętrze paczki można też wypełnić ciętą makulaturą lub wełną drzewną. Pasują one do wszelkich kształtów, są ekologiczne i dobrze zabezpieczają zawartość przed przesuwaniem się. Jeżeli potrzebny jest sypki wypełniacz, to lepiej sprawdzi się skropak niż styropianowe płatki, które łatwo wydostają się do środowiska, skąd nie sposób ich potem usunąć. Jako dodatkowe zabezpieczenie zamiast folii, lepiej wykorzystać papier oraz taśmę papierową.

Jak zapakować paczkę dla kuriera

Żeby firma kurierska mogła bezpiecznie przewieźć przesyłki, trzeba je przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć, żeby nie doszło do uszkodzenia kartonu i wysypania zawartości. Należy też upewnić się, że w paczce nie ma towarów niezgodnych z regulaminem. Do tej kategorii zaliczają się materiały niebezpieczne, a także takie, które mogą uszkodzić inne przesyłki. Zanim nadasz przesyłkę, sprawdź w regulaminie, co twój kurier może legalnie przewieźć. Jeżeli regulamin w ogóle dopuszcza wysyłanie płynów, zastosuj odpowiednie zabezpieczenie paczki, żeby zawartość nie uszkodziła innych przesyłek w razie przecieku. Aby umożliwić firmie sprawne dostarczenie paczki, umieść etykietę adresową na górnej stronie paczki, równolegle do krawędzi kartonu. Jeżeli paczka ma kształt walca, naklej etykietę na boku, równolegle do krawędzi. Nie naklejaj etykiety na ukos ani na krawędzi kartonu. Prawidłowe umieszczanie etykiet adresowych ułatwia przewoźnikowi skanowanie ich i sortowanie paczek.

Przesyłki niestandardowe

Standardowa usługa firmy kurierskiej zakłada, że przesyłka będzie miała kształt prostopadłościanu, o wymiarach mieszczących się w określonych limitach. Dopuszczalne są też opakowania o kształcie walca, najczęściej tuby, ewentualnie koła oraz oczywiście paczki miękkie, np. w foliopakach. Jeżeli zawartość opakowania ma inny kształt najlepiej włożyć ją do kartonu i wypełnić wolne przestrzenie. Paczka o nieregularnych kształtach może też zostać nadana jako przesyłka niestandardowa. W tej kategorii mieszczą się przesyłki z elementami wystającymi na zewnątrz opakowania, jak również przesyłki, których wymiary przekraczają normalne limity. Zaliczamy do nich na przykład paczkę ponadwymiarową czy przesyłkę dłużycową, czyli przesyłki bardzo długie, ale o niewielkich pozostałych rozmiarach. Niektóre z firm kurierskich oferują też inne przesyłki specjalne, na przykład opcję wysyłki opon. Przed nadaniem takiej przesyłki upewnij się, jak dokładnie dana firma przewozowa definiuje, czym jest przesyłka niestandardowa, jakie może mieć wymiary i jakich dodatkowych kosztów można się spodziewać.

Udostępnij