Kurier

Pakowanie sprzętów AGD — zrób to dokładnie!

Pakowanie sprzętów AGD — zrób to dokładnie!

Umiejętność pakowania urządzeń AGD może Ci się przydać, kiedy zechcesz zwrócić zakupiony w sklepie towar albo też w momencie przeprowadzki. Jak zabezpieczyć sprzęt AGD, aby jego przewóz był bezpieczny? Włożyć do kartonu, obłożyć styropianem, owinąć folią bąbelkową czy użyć jeszcze innych elementów amortyzujących? Dowiedz się wszystkiego o pakowaniu urządzeń AGD do transportu.

Wielkość sprzętu a rodzaj opakowania

Podstawową zasadą pakowania urządzeń AGD jest dobranie pudełka o odpowiedniej wielkości i grubości. Kartony muszą być dopasowane do gabarytu produktów, które zamierzasz do nich spakować. Kartonowe pudełka nie powinny być formowane w nieregularne kształty. Jeśli artykuły nie mieszczą się w pudle, nie deformuj go, a użyj większego odpowiednika. Po spakowaniu artykułów uzupełnisz karton wypełniaczem w postaci foli bąbelkowej, styropianu, poduszki powietrznej lub ekologicznego papieru makulaturowego. Elementy te zminimalizują puste przestrzenie wewnątrz opakowania i zabezpieczą produkty przed przemieszczaniem się. Pamiętaj również, że wszelkie dodatkowe elementy powinieneś pakować osobno. W jednostkowych pudełkach nie ulegną one uszkodzeniu.

Waga sprzętów również ma wpływ na sposób pakowania. Drobne AGD, do około 25 kg, wystarczy włożyć w karton o odpowiednich wymiarach. Natomiast większy sprzęt AGD wymagać będzie dodatkowego umiejscowienia paczki na palecie transportowej. Wśród dużych AGD należy wymienić między innymi lodówkę, piekarnik, pralkę, zamrażarkę czy też zmywarkę. Taki sprzęt należy ustawić na środku drewnianej podstawy na kartonowej przekładce, zabezpieczającej transportowaną rzecz przed uszkodzeniami. Odpowiednie ułożenie artykułu w centrum palety jest kluczowym czynnikiem, ponieważ ciężar transportowanego towaru musi zostać rozłożony równomiernie. Ponadto żaden z elementów nie może wystawać poza obrys palety, do której za pomocą taśmy bindującej i folii stretch musisz przytwierdzić sprzęt. Chcąc maksymalnie zabezpieczyć produkt, możesz dodatkowo użyć styropianowych narożników. Wysyłając sprzęt AGD, warto na przesyłce nakleić oznaczenia „Ostrożnie”, „Góra-dół” lub „Szkło”, które zwrócą uwagę kuriera i sprawią, że będzie na nią bardziej uważał.

Jak zapakować telewizor do wysyłki?

Telewizor to urządzenie bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Dlatego też do jego wysyłki warto użyć oryginalnego kartonu, który jest idealnie dopasowany do rozmiarów Twojego modelu TV. Sprzęt w transporcie najlepiej zabezpieczy oryginalny karton. Jeśli jednak nie posiadasz pierwotnego pudełka, musisz zaopatrzyć się w inne opakowanie o odpowiednich wymiarach. Wybierając opakowanie, pamiętaj, że karton powinien być wykonany z tektury kilkuwarstwowej, która usztywni całą przesyłkę. Aby opakować telewizor, musisz najpierw zdemontować wszystkie jego części. Odłącz kabel oraz zdejmij mocowanie lub stojak. Następnie zabezpiecz wszystkie elementy. Kabel, pilot czy mocowania powinny być owinięte folią i osobno włożone do pudła.

Najwrażliwsza część urządzenia — ekran, musi być odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniem. Przyłóż do niego dodatkową warstwę grubej tektury lub styropianowy panel. Ponadto, aby zapobiec przemieszczaniu się telewizora wewnątrz pudła, użyj specjalnych wytłoczek ze styropianu lub poduszek powietrznych, które zabezpieczą odbiornik. Po uzupełnieniu pustej przestrzeni kartonu zamknij go i dobrze zaklej mocną taśmą. Gotową paczkę możesz wysłać, korzystając z usług wybranej firmy kurierskiej. Większość przewoźników umożliwia transport telewizorów LED oraz LCD. Koszt usługi będzie zależny od wymiarów i wagi urządzeń zawartych w paczce, a także od tego, czy zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie przesyłki.

Jak zapakować telefon do wysyłki kurierem?

Chcąc skorzystać z usług kurierskich w celu wysłania telefonu, najlepiej będzie spakować go do oryginalnego pudełka. Podobnie, jak w przypadku telewizora i każdego innego sprzętu AGD, będzie ono najbardziej dopasowane do urządzenia, przez co zminimalizuje możliwość uszkodzenia. Chociaż sam telefon jest niewielki, to opakowanie będzie spore, bo musi ono odpowiednio zabezpieczać urządzenie. Pudełko z umieszczonym w środku smartfonem należy zakleić przy użyciu taśmy, a następnie owinąć folią bąbelkową. Tak przygotowaną paczuszkę umieść w docelowym kartonie i uzupełnij ewentualne puste przestrzenie, aby unieruchomić zawartość.

Jak pakować telefon, jeśli nie posiadasz oryginalnego pudełka? Musisz przygotować dwa kartony — mniejszy, który będzie zastępował oryginalne pudełko i większy, spełniający funkcję docelowego opakowania wierzchniego. Najpierw znajdź karton o wymiarach podobnych do smartfona. Zanim spakujesz telefon, owiń go folią. Następnie powtórz czynność na zastępczym pudełku. Później zabezpiecz pozostałe elementy, takie jak ładowarka czy słuchawki. Wszystkie części włóż do większego pudełka. Spakowawszy paczkę z AGD w drugi karton, możesz jeszcze owinąć ją w stretch, który dodatkowo zabezpieczy telefon przed zabójczą dla AGD wilgocią. Te wszystkie zabezpieczenia pozwolą na transport, w którego trakcie smartfon nie ulegnie zarysowaniom, uszkodzeniom czy zamoknięciu. Tak zapakowanemu telefonowi nie zaszkodzą nawet nieuniknione w sortowni lub kurierskiej furgonetce wstrząsy.

Pakowanie laptopa do wysyłki

Laptop to jedno z najbardziej wrażliwych na wstrząsy urządzeń AGD. Pakując go, należy zadbać o porządne zabezpieczenie, dzięki któremu kurier będzie mógł przewozić paczkę bez obaw o zniszczenie zawartości. Pierwszy krok w przygotowaniach paczki to wybór pudełka o wymiarach odpowiadających rozmiarom komputera. Klasycznie, najlepszym wyborem będzie oryginalne opakowanie. Jeśli jednak nie jesteś w jego posiadaniu, to nic nie szkodzi. Znajdź odpowiednich rozmiarów wytrzymały karton o 5-warstowej teksturze. Następnie uzupełnij go wypełniaczem w postaci styropianowych belek. Kolejno owiń laptopa w folię i włóż do pudełka. Dodaj elementy amortyzujące, które zapełnią pustą przestrzeń i nie pozwolą na przemieszczanie się komputera. Pozostałe części — ładowarkę i myszkę, zapakuj osobno, aby nie uszkodziły laptopa, czyli najcenniejszej części całej przesyłki. Indywidualne zabezpieczenie każdego elementu zapewni największe bezpieczeństwo i odporność artykułów na zarysowania. Kiedy wszystkie części AGD będą już w opakowaniu, możesz sprawdzić, czy zawartość pudełka jest dobrze zapakowana. Lekko potrząśnij zamkniętym kartonem. Jeśli urządzenie nie będzie się przemieszczać, oznacza to, że powinno bez problemu zachować stabilność również w czasie kurierskiego transportu. Ostatnim etapem szykowania paczki z laptopem będzie jej oklejenie przy użyciu szerokiej, mocnej taśmy. Pudełko dobrze będzie owinąć w sposób krzyżowy, który zabezpieczy wszystkie boki i ścianki paczki. Aby skorzystać z usług kurierskich, musisz jeszcze jedynie zaopatrzyć karton w etykietę z danymi wysyłkowymi.

Udostępnij