Ecommerce

Zalety posiadania karty stałego klienta w e-commerce

Zalety posiadania karty stałego klienta w e-commerce

Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom przystąpienie do programów lojalnościowych i założenie kart stałego klienta. Wszystko po to, by zatrzymać konsumentów na dłużej i skłaniać ich do kolejnych zakupów. Czy jest to jedyny cel sprzedawców? W poniższym artykule wyjaśniamy, czym tak właściwie jest program lojalnościowy, czy warto zakładać karty w różnych sklepach, jakie sklepy mają karty stałego klienta i jakie płyną z tego korzyści.

Program lojalnościowy – co to?

Program lojalnościowy to działanie marketingowe przedsiębiorstw, którego celem jest zdobycie stałych klientów. Z perspektywy konsumenta jest to natomiast doskonała okazja do zdobycia atrakcyjnych zniżek czy nagród. Zwykle polega to na tym, że klient zakłada w sklepie specjalną kartę, którą skanuje przy okazji każdych zakupów. W ten sposób zależnie od wydanej kwoty naliczane są punkty. Ich pule można później wymieniać na produkty lub zniżki. Istnieją także inne rodzaje programów lojalnościowych, do których należą np. płatne (konsumenci płacą za członkostwo i w ramach tego otrzymują np. dodatkowe gratisy) czy poziomowe (klienci zdobywają punkty, ale nie są one wymienne na produkty, tylko umożliwiają osiąganie kolejnych poziomów, w których każdy wiąże się z innymi benefitami). Aktualnie karty stałego klienta mają zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe i jest to bardzo szeroko stosowana praktyka. W zależności od rodzaju sklepu karty mogą przyjmować różne formy – od tradycyjnej karty podobnej do płatniczej po nowoczesne aplikacje na smartfony.

Karta stałego klienta – jak zrobić?

Założenie karty stałego klienta jest zazwyczaj banalnie proste. Z taką propozycją spotykamy się najczęściej bezpośrednio w sklepie, podczas płacenia za zakupy. Kasjer pyta o posiadanie karty i jeśli okazuje się, że jej nie mamy, proponuje założenie. Dołączenie do programu lojalnościowego zwykle wymaga podania podstawowych danych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu. Po ich uzupełnieniu pracownik sklepu wydaje nam gotową kartę z unikatowym kodem, którą powinniśmy okazać przy okazji kolejnych transakcji. Czasami posiadanie takiej karty nie wiąże się nawet z podawaniem żadnych danych, ponieważ ma formę podobną do wizytówki, na której zbiera się pieczątki. Po zdobyciu ustalonej liczby pieczątek można otrzymać zniżkę czy darmowy produkt lub usługę. Gdy na karcie zabraknie miejsca na pieczątki, dostaje się nową i proces zaczyna się od początku. Założenie karty stałego klienta w sklepie internetowym polega na zarejestrowaniu konta, do którego zwykle wymagane są podstawowe dane kontaktowe, takie jak e-mail czy personalia konsumenta.

Korzyści z posiadania bazy stałych klientów

Posiadanie bazy stałych klientów jest niezwykle ważne dla działania firm i pozwala na zbudowanie stabilnej pozycji w branży e-commerce i nie tylko. Stały klient zdecydowanie chętniej sięgnie po produkt sprawdzonej marki niż ten, który nigdy nie miał z nią do czynienia. Jest też większe prawdopodobieństwo, że przeczyta e-mail dotyczący Twojego biznesu, usług czy ofert specjalnych. Po założeniu karty stałego klienta zainteresuje się tym, co nowego może znaleźć w sklepie i czy czekają na niego atrakcyjne możliwości zakupu. Z pomocą stałego klienta łatwiej zdobyć nowych klientów. Mało co działa tak dobrze, jak polecenia od kogoś, kto już sprawdził jakość produktów danej firmy. W dzisiejszych czasach sklepów online jest tak wiele, że zadowolenie klienta i tworzenie możliwości, że poleci nasz sklep internetowy, jest na wagę złota. Stały konsument e-sklepu często po zakupie czegoś na stronie szuka podobnych lub pasujących do tego produktów. To sprawia, że składa kolejne zamówienia, przyczyniając się do rozwoju sprzedaży sklepu internetowego.

Jeśli prowadzisz strony swojego sklepu w mediach społecznościowych, dzięki stałym klientom łatwiej będzie Ci wypromować produkty i sprawić, że inni potencjalni klienci zwrócą na nie uwagę. Stały konsument chętniej reaguje na zdjęcia produktu czy nowe posty swoich ulubionych sklepów internetowych. Komentarze i polubienia przyczyniają się natomiast do popularyzacji strony na rynku e-commerce. By działać skutecznie w mediach społecznościowych, warto określić grupę docelowych użytkowników, do których mają trafić treści. To pomoże w skuteczniejszym budowaniu relacji z klientem, poprzez np. konstruowanie odpowiednich komunikatów.

Wskazówki dotyczące programów lojalnościowych

Sprawne realizowanie zamówień, programy lojalnościowe, wysyłka newslettera… to wszystko w mniejszym lub większym stopniu składa się na zadowolenie klienta z usług sklepu internetowego. W budowaniu grupy stałych konsumentów bardzo pomocne okazuje się oferowanie karty stałego klienta. Choć kartę taką można nabyć niemal w każdym sklepie, nabywcy uwielbiają korzystać z promocji, które oferuje ich ulubiony sklep. Bardzo ważne jest, by przy tworzeniu programu lojalnościowego kierować się jasnymi i prostymi regułami. Zasady korzystania z karty i korzyści płynące z jej posiadania powinny być klarowne i raczej niezmienne. Warto też skupić się na atrakcyjnej promocji swojego programu nie tylko w sklepie internetowym, ale też za pomocą innych środków przekazu. Benefity, jakie kryje za sobą karta, powinny być zachęcające i wyróżniać się na tle konkurencji. Jeśli zaś sklep oferuje program lojalnościowy, polegający na zbieraniu punktów czy poziomów, cel powinien być dość łatwy do osiągnięcia. Klient, który będzie musiał zbierać punkty przez kilka lat, niezbyt chętnie zdecyduje się na zakup produktu w sklepie internetowym z takim programem lojalnościowym. Bardzo atrakcyjną opcją dla konsumentów jest możliwość darmowej dostawy. Nie musi być to oferta stała, ale warto, by pojawiała się chociaż co jakiś czas.

Korzyści płynące z kart stałego klienta stanowią nagrodę dla wiernych konsumentów, ale wciąż są też strategią marketingową. Przedstawiciele sklepów internetowych powinni skupiać się na stworzeniu naprawdę atrakcyjnych i zachęcających programów lojalnościowych. Tylko takie zapewnią skuteczne poszerzanie grupy stałych klientów. Nabywcy natomiast powinni skupić się na wyborze takiego programu, który rzeczywiście spełnia ich oczekiwania konsumenckie i daje realną możliwość na zdobycie satysfakcjonujących benefitów. Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego i zastanawiasz się nad stworzeniem własnego programu – nie zwlekaj! To od lat sprawdzająca się strategia w pozyskiwaniu nowych i utrzymywaniu stałych klientów.

Udostępnij