Technologia

Technologia a ekologia – jak to działa?

Technologia a ekologia – jak to działa?

Nowoczesna technologia może być zarówno największym zagrożeniem, jak i nadzieję dla ochrony środowiska naturalnego. Rosnące zużycie energii niezbędnej dla podtrzymania naszego opartego o nowoczesne technologie trybu życia jest jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia, a zaawansowane technologicznie produkty generują zanieczyszczenia w procesie produkcji i utylizacji. Zwłaszcza że dostęp do nowych technologii wymaga od nas, żebyśmy kupowali sobie coraz to nowe gadżety. Nie mówiąc już o kosztach transportu tych wszystkich gadżetów po całym świecie. Z drugiej strony, nowe technologie stwarzają też potencjał do ochrony środowiska na nowe sposoby. Nowe ekologiczne rozwiązania pozwalają na zmniejszenie zużycia energii oraz na pozyskiwanie jej z czystych źródeł, a innowacyjne metody recyklingu zapobiegają generowaniu śmieci i zmniejszają zapotrzebowanie na pozyskiwanie zasobów naturalnych. Jednocześnie, stale rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że klienci coraz chętniej sięgają po przyjazne dla środowiska rozwiązania.

Ochrona środowiska w twojej firmie

Jak być bardziej eko w biznesie? Przede wszystkim w działaniach na rzecz ekologii nie można kierować się wyłącznie tym, co zobaczą klienci. Owszem, klienci cenią sobie coraz bardziej ekologiczne przedsiębiorstwa, więc miejsce ekologii w budowaniu marki jest bardzo ważne i jak najbardziej można, a nawet trzeba, informować ich o działaniach firmy na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale u podstaw takich działań powinna zawsze leżeć realna zmiana.

Oczywiście najlepiej jest, kiedy ekologiczne produkty i usługi leżą u podstaw działalności firmy, ale też nie ma to, jak być eko na co dzień. Wbrew pozorom wiele można osiągnąć, wprowadzając zmiany w codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zacząć można od wydajności: Czy pojazdy firmy jeżdżą po optymalnych trasach, żeby ograniczyć zużycie paliwa i zanieczyszczenia komunikacyjne? Czy budynki firmy są odpowiednio izolowane termicznie, żeby zmniejszyć straty energii na ogrzewanie i klimatyzację? Czy budynki nie są przegrzewane w zimie? Takie zmiany mogą wymagać inwestycji, ale opłacą się one także w sensie finansowym – w końcu energia kosztuje. Co jeszcze można zrobić? Można, na przykład, ograniczyć zużycie wody, instalując automatyczne krany czy zbiorniki wody szarej. Woda szara to woda lekko brudna, na przykład po myciu, którą można nadal wykorzystać, na przykład do spuszczania wody w toalecie, czy do niektórych procesów przemysłowych. W zakładzie produkcyjnym można stworzyć system ponownego wykorzystania wody szarej. Można też zainstalować zbiorniki na deszczówkę, którą można używać chociażby do podlewania trawników.

Ekologiczna firma – jak to zrobić?

Jeżeli firma działa w branży e-commerce, czy wymagającej wysyłania przesyłek, warto zwrócić uwagę na sposób dostawy i opakowania. Jeżeli produkty wysyłane są hurtem, warto przemyśleć częstotliwość wykonywanych dostaw. Jeżeli są klienci indywidualni, można zaproponować im bardziej ekologiczne formy dostawy, takie jak odbiór w punkcie lub w Paczkomatach® (o których więcej poniżej). Klienci coraz częściej zwracają też uwagę na sposób zapakowania zamówień. Warto więc pakować je w materiały naturalne lub pochodzące z recyklingu. Zamiast folii i styropianu, użyj kartonu, papieru, wełny drzewnej, czy skropaku. Folie, plastiki i styropian produkowane są z ropy naftowej i nie ulegają biodegradacji. Nawet jeśli nadają się do recyklingu, to nie zawsze jest on łatwy i opłacalny, a poza tym nie masz kontroli nad tym, czy klient odda opakowanie do ponownego przetworzenia. Korzystając z materiałów opakowaniowych pochodzenia naturalnego, nie wspieramy przemysłu petrochemicznego, upewniamy się, że opakowania nie zanieczyszczą środowiska niezależnie od tego, co zrobi z nimi odbiorca, a także wysyłamy klientom widoczny sygnał, że nasza firma dba o ekologię. Pamiętajcie też, że łańcuch dostaw nie zaczyna się i nie kończy na waszym sklepie. Warto wywrzeć presję na swoich dostawców, żeby na przykład nie owijali każdej palety kilometrem folii stretch.

Paczkomaty – ekologiczna dostawa

Paczkomat jest obecnie najpopularniejszym sposobem dostawy zamówień z e-commerce w Polsce, jak również najczęściej wykorzystywanym sposobem nadania paczek. Użytkownicy cenią sobie szybką dostawę, ogromną ilość paczkomatów (już ponad siedemnaście tysięcy w całym kraju) dostępnych całą dobę, a także błyskawiczny odbiór i bezproblemowe nadanie za pomocą dedykowanej aplikacji. paczkomat jest jednak również sposobem na ekologiczne dostawy. Wioząc przesyłki do paczkomatu, kurier podczas jednego kursu dostarcza ich nawet ponad setkę. Tym samym firma ogranicza ilość kursów nawet o dwa rzędy wielkości. Mniej kursów, to mniejsza emisja CO2, mniejsze zanieczyszczenia komunikacyjne, mniejsze skażenie hałasem i mniej korków w miastach. Jednocześnie duża ilość paczkomatów i lokalizacja w pobliżu sklepów czy urzędów oznacza, że większość klientów dzieli od najbliższego urządzenia krótki spacer. W efekcie użytkownicy zwykle idą do nich piechotą albo odbierają paczkę przy okazji innych sprawunków. Nie można więc powiedzieć, że operator przerzuca koszt ekologicznej dostawy na klienta.

Sztuczna inteligencja w ekologii

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (SI) może mieć wiele korzyści dla ekologii. Potencjalnie może przyspieszyć działania na polu ekologii, zmierzające do ochrony środowiska i oszczędzania zasobów. Potencjalne obszary wykorzystania sztucznej inteligencji obejmują analizy strat energii, emisji i pochłaniania CO2, opracowanie wydajniejszych sieci transportowych, monitorowanie procesów wylesiania i zalesiania, przewidywanie ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianami klimatu. Wspominaliśmy już o dostawach, sztuczna inteligencja może pomóc w opracowaniu optymalnych tras dla pojazdów kurierskich, aby traciły mniej czasu i zużywały mniej paliw, uwzględniając zmieniające się w czasie rzeczywistym warunki drogowe.

Algorytmy SI mogą pełnić podobną rolę w optymalizacji zużycia energii przez różne urządzenia i procesy, a także w procesach wytwarzania jej ze źródeł odnawialnych. W połączeniu z danymi satelitarnymi, SI pomaga monitorowaniu zmian w środowisku, skutków katastrof naturalnych, wykorzystania gruntów, zmian w pokrywie roślinnej. Podobnie jak na lądzie, można wykorzystywać dane satelitarne w połączeniu z algorytmami uczącymi się do monitorowania zdrowia mórz i oceanów, wykrywania ławic ryb, zanieczyszczeń i nielegalnych połowów. W połączeniu z rozpoznawaniem obrazów, algorytmy mogą być wykorzystywane z jednej strony do powstrzymywania kłusowników, a z drugiej do monitorowania i eliminacji gatunków inwazyjnych. Te i wiele innych zastosowań algorytmów uczących się SI w monitorowaniu i ochronie środowiska jest przykładem na to, jak nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane z pożytkiem dla ekologii.

Udostępnij