Technologia

Czym się kierować przy wyborze smartfona?

Czym się kierować przy wyborze smartfona?

Smartfon to najbardziej powszechny produkt elektroniczny, którego używamy na co dzień. Dziś telefon służy nie tylko do dzwonienia, ale i do kontaktu SMS-owego, robienia zdjęć, surfowania po Internecie czy odtwarzania muzyki. W ciągu kilkunastu ostatnich lat można było zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój branży elektronicznej. Producenci smartfonów niezmiennie nie pozostają w tyle i wciąż wypuszczają na rynek coraz to nowsze telefony. Dowiedz się, jak wybrać smartfon, który będzie odpowiadał aktualnym standardom technologicznym.

Jaki smartfon warto kupić? – Wielkość i rozdzielczość ekranu telefonu

Pierwszym elementem, który zwraca uwagę przy zakupie smartfona, jest jego ekran. Wyświetlacz odpowiedzialny jest nie tylko za jakość wyświetlanych obrazów, ale i za wygodę użytkowania. Aktualnie na rynku znajduje się sporo smartfonów o dużych ekranach z przekątną liczącą więcej niż 6 cali. Klasyczne proporcje 16:9 częściej zastępują teraz rozmiary oscylujące wokół proporcji 18:9. Modele z długą przekątną zyskały popularność, ponieważ stanowią atrakcyjny zamiennik starszych telefonów z klawiaturą lub dolnym paskiem z przyciskami, które pomniejszały obszar przeznaczony na wyświetlanie. Obecnie producenci dodatkowo coraz bardziej zmniejszają obramowania swoich smartfonów, a niektórzy z nich wprowadzają nawet praktycznie całkowicie „bezramkowe” modele. Duża przekątna ekranu sprawia, że ekran jest komfortowy dla oczu użytkownika, ale może utrudniać korzystanie z urządzenia przy użyciu jednej ręki. Kupując telefon, warto „przymierzyć” go do swojej dłoni i zobaczyć, czy będzie Ci się z niego wygodnie korzystało. Duży wyświetlacz, wbrew pozorom, nie dla każdego musi być komfortowy i czasami warto wybrać model o mniejszym, ale bardziej poręcznym ekranie. Takich urządzeń jest na rynku mniej, ale producenci nie zapominają o zróżnicowanych potrzebach konsumenckich. Część z nich tworzy mniejsze odpowiedniki dużych telefonów. Zarówno duże, jak i małe modele wyposaża się w takie same parametry podzespołów, aby jakością nie odbiegały od nowoczesnych standardów.

Wielkość urządzenia wiąże się również z dopasowaniem dobrej rozdzielczości do jego ekranu. Oczywiście im smartfon większy, tym wyższe będą wymagania wobec rozdzielczości. Wśród smartfonów dostępnych na rynku znajdują się modele o rozdzielczościach HD, Full HD czy QHD, a także HD+, Full HD+ oraz QHD+ dla telefonów o proporcjach większych niż 16:9. Już wariant HD zapewnia rozdzielczość dobrej jakości. Ta rozdzielczość ekranu smartfona będzie na poziomie 720p., który uznać można za minimalny dobry parametr. Wybierając telefon należy też zwrócić uwagę na wartość ppi, czyli gęstość rozmieszczenia pikseli. Dobrym wyborem będą modele posiadające 300 ppi lub więcej.

Na jakość wyświetlanych obrazów ma też wpływ rodzaj wyświetlacza. Na rynku można spotkać smartfony z ekranami AMOLED, IPS LCD oraz TFT LCD. Wyświetlacz AMOLED zazwyczaj uzupełnia wyposażenie droższego smartfona, ponieważ prezentuje najlepszą jakość obrazów i nasycenie barw spośród wszystkich wymienionych. Ekrany IPS występują bardziej powszechnie — mają je smartfony ze średniej półki. Ekrany te nieco gorzej oddają barwy, ale zapewniają dobry kontrast i jasność obrazu. Wyświetlacze TFT LCD są spotykane bardzo rzadko i występują w tanich smartfonach. Wypadają słabo w porównaniu z innymi odpowiednikami, więc raczej nie warto w nie inwestować.

Bateria w smartfonach

Ważnym parametrem w smartfonie jest pojemność baterii, która będzie odpowiadać za czas żywotności telefonu. Nie da się jednoznacznie określić, jak szybko dane urządzenie wykorzysta baterię, ponieważ zużycie energii zależne jest od wielkości i rozdzielczości ekranu, procesora i oprogramowania, w które wyposażony jest smartfon, a także od wykonywanych na smartfonie czynności. Szacuje się jednak, że jedno pełne ładowanie telefonu powinno zapewnić jego funkcjonowanie przez dzień lub dwa. Takie osiągi może zyskać sprzęt o standardowej minimalnej pojemności baterii wynoszącej 3000 mAh. Pamiętaj jednak, że więcej energii telefonu zużyjesz, grając w gry, używając Internetu lub oglądając filmy. Kupując smartfon do celów rozrywkowych, możesz zastanowić się więc nad modelem z akumulatorem liczącym nawet 4000 lub 5000 mAh.

Pamięć telefonu

Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać smartfon, to pamiętaj, aby zwróci uwagę na pamięć typowanych do zakupu modeli. Kwestia pamięci w smartfonie wymaga podziału na dwie kategorie: pamięć RAM oraz wbudowaną pamięć wewnętrzną na dane. Pierwszy z parametrów w smartfonach odpowiada za szybkość i sprawność działania. Pamięć RAM, czyli inaczej pamięć operacyjna, odpowiada za działanie uruchomionych aplikacji oraz dane wykorzystywane przez system operacyjny. Duża ilość RAM zapewnia płynne działanie systemu i sprawia, że smartfon ma większą wydajność w trakcie wykonywania wielu zadań naraz. Minimalna ilość pamięci operacyjnej wynosi ok. 2 GB RAM. Telefon ze średniej półki będzie posiadał od 3 do 4 tych jednostek. Natomiast najlepsze smartfony mogą być wyposażone nawet w 12 GB RAM. Im więcej pamięci operacyjnej, tym lepsze i bardziej komfortowe działanie urządzenia.

Kwestia pamięci wewnętrznej i zapotrzebowanie na jej ilość jest bardzo indywidualna. Telefony zazwyczaj dostępne są w wariantach z pojemnością 32, 64, 128 lub nawet 256 GB. Ilość gigabajtów, której potrzebujesz, zależna będzie od liczby zdjęć, filmów czy muzyki przechowywanych na smartfonie. Telefon wyposażony w 32 GB będzie tańszy, ale jeśli boisz się, że zabraknie Ci miejsca na pliki, wybierz większą pojemność pamięciową lub model, który można uzupełnić o dodatkową kartę pamięci.

System operacyjny

Smartfony dostępne na rynku zazwyczaj opierają swoją funkcjonalność na jednym z dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych — Google Android lub Apple iOS. Jakiś czas temu swój moment miał też system operacyjny Windows Phone, który nie został jednak dobrze odebrany i aktualnie już się nie rozwija. Jeśli chodzi o dwójkę liderów, to warto wspomnieć, że więcej urządzeń obsługuje Android, ponieważ iOS dostępny jest jedynie na smartfony firmy Apple. Obydwa typy systemów mają swoje wady i zalety. Android ze względu na występowanie w wielu telefonach pozwala na większą kompatybilność i dostęp do szerszej gamy aplikacji w Sklepie Play. Natomiast iOS zapewnia wiele aktualizacji i poprawek, które na bieżąco dbają o komfort użytkowników. To, na jaki system operacyjny postawisz, jest kwestią indywidualną i zależną od preferencji, a także półki cenowej modeli.

Aparat smartfonu

Jaki smartfon warto kupić, aby móc robić piękne zdjęcia i nagrywać dobrej jakości filmy? Wśród ofert producentów roi się od zapewnień o świetnym obiektywie, ale decydując się na zakup, warto wiedzieć, co rzeczywiście wpływa na aparat i jego jakość. Najczęściej wyszczególnianym parametrem jest rozdzielczość matrycy podawana w Mpix — megapikselach. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to jednak jedyny czynnik wpływający na dobrą funkcjonalność kamery smartfonu. Wśród elementów, które ulepszą aparat telefonu, znajdują się takie funkcje jak autofokus, teleobiektyw, stabilizacja optyczna, aparat głębi czy obiektyw szerokokątny. Nieocenione są też tryb nocny i jasność obiektywu, które odpowiadają za dobrą jakość zdjęć w ciemnych warunkach. Im niższa będzie liczba opisująca wartość tego drugiego parametru, tym lepsze fotografie wyjdą spod Twojej ręki.

Udostępnij